Поддршката за унитарна Македонија се помасовна

Loading...

Македонскиот сликар Константин Качев денеска на Фејсбук упати една саркастична порака за актуелните политички случувања во нашата држава до сите оние кои ја понижуваат и омаловажуваат Р. Македонија и се залагаат за нејзино разнебитување.Имено, на Фејсбук тој објави видео на кое го слика македонското знаме, а во позадина оди навивачка песна за македонските репрезентации која ја изведува нашата музичка легенда Тоше Проески.
-Еве уште едно „ Фашистичко-бандитско“ знаме… и песната е фашистичка, а ја пееше најголемиот „бандит, фашист и пијаница“-Тоше Проески, напиша саркастично Качев над видеото.
Овој коментар беше одговор на навредите на Зоран Заев и Петре Шилегов кои јавно ги окарактеризираа како фашисти и пијаници сите оние кои си ја сакаат државата и македонското знаме и протестираат за нивно зачувување.
Непреболениот Тоше Проески, македонската јавност го памети како човек кој премногу  ја сакаше Македонија и со огромен жар ја претставуваше надвор од границите.
Константин Качев спаѓа во редот на истакнатите современи македонски сликари од помладата генерација. Роден е во Ташкент во 1967 година. Завршил ликовна академија во Скопје. Учествувал на многу групни изложби, а самостојно се претставил со десеттина изложби во Скопје, Париз, Њујорк, Софија.
 
Имено, на Фејсбук тој објави видео на кое го слика македонското знаме, а во позадина оди навивачка песна за македонските репрезентации која ја изве

loading...