Погледнете каде му отишле СИТЕ ПАРИ на Озил, од освојувањето на Мундијалот

Репрезентативецот на Германија Месут Озил изјави дека сите пари кои ги добил како награда за настапот на Светското првенство ги донира за децата на Газа.

Германскиот фудбалски сојуз го награди секој играч со по 300.000 евра после освојување на Светското првенство, како и со по 150.000 за преминување во полуфинале. Заради то Озил одлучил сите тие пари да ги донира за децата во Газа кои деновиве се изложени на гранатирање од страна на земјата Израел.

Озил привлекол многу внимание на социјалните мрежи кога натпреварот од Светското првенство го започна со учење за извадок од Куранот, додека крајот го дочекал со благодарност кон Аллах.
Доста контраверзност во јавноста предизвика и не ракувањето на Озил со представниците на ФИФА, заради нивната подршка на земјата Израел.
Да потсетиме, Озил не е  единствен играч кој ја искажал својата великодушност, затоа што покрај него и целокупната репрезентација на Алжир после испаѓањето во осминафиналето за народот на Палестина одлучи да донира преку пет милиони евра.

Германскиот фудбалски сојуз го награди секој играч со по 300.000 евра после освојување на Светското првенство, како и со по 150.000 з

Пронајдете не на следниве мрежи: