Полицијата апси: Протести против Трамп во најголемите градови

Најголемите градови во САД буквално се во пламен, откако илјадници демонстранти излегоа на улици, да го искажат незадоволството од изборот на Трамп за претседател.Протестите кои што најпрвин започнале мирно, подоцна ескалирале па морала да се активира и полицијата. До најжестоки судири на демонстрантите и полицијата дошло во Оукленд во Калифорнија.

Таму демонстрантите палеле излози и автомобили и знамиња на САД, па имало и бројни апсења од страна на полицијата.
На Твитер била објавена снимка на која се гледа како демонстрантите уништуваат еден полициски џип.
 
Си Ен Ен јавува дека според полициските проценки во Њујорк се собрале околу 5.000 луѓе кои извикувале пароли против новиот претседател.
Се демонстрира во Лос Анџелес, Сан Франциско, Сиетл, Бостон, Чикаго…

Во Њујорк демонстрантите, за кои се наведува дека се млади луѓе, се собрале околу кулата на Трамп, а се слушаат и извици како “Не си мој претседател”, како и повици против прекумерната употреба на полициска сила.Протестите кои што најпрвин започнале мирно, подоцна ескалирале па морала да се активира и полицијата. До најжестоки судири на демонстрантите и пол

Пронајдете не на следниве мрежи: