После ова уште посилно ќе го засакате сексот!

Loading...

Денес сме изложени повеќе од било кога на најразлични сексуални влијанија, луѓето се повеќе се жалат на ниско либидо.  А без здраво либидо нема квалитетен сексуален живот. Ситуацијата, според експертите, најмногу го нарушува современиот начин на живот. Сепак постои решение, а ние ќе ви ги претставиме оние кои ги потврдила науката.Мирис на неговата облека
Една студија на научници на Универзитетот Беркли во 2007 година, покажуваат дека жените се возбудуваат на мирисот на машка пот. Всушност, во истражувањето жените кои мириале машка облека натопена со пот побрзо добивале сексуално расположение.
Тренирајте
Вежбите како што е аеробикот, не само што ја подобруваат вкупната функционалност на телото (вклучувајќи ја и сексуалната), туку докажано го зголемуваат либидото. За тоа се заслужни ендорфините кои го опуштаат мозокот после физичките вежби.
Чоколадо
Чоколадото содржи фенетиламин, состојка која го подобрува расположението и во мозокот ги стимулира центрите кои се будат кога сме заљубени. Се разбира, на се тоа реагира и либидото…
Краставици
Верувале или не, мирисот на краставици во секунда буди сексуално расположение во жената, покажале истражувањата на научниците во „Chicago’s Smell And Taste Research Centra“.
Одмор
Веќе неколку истражувања покажале дека стресот го уништува либидото. Всушност, стресот го стимулира ослободувањето на кортизол, што дирекно влијае на човечкото либидо и го намалува. За тоа да не ви се случи вам, застанете и малку одморет се.
Здрави грицки
Семки од тиква, како и бразилски ореви, бадеми, богати со разни здрави состојки, а меѓу останатото и аргинин. Таа состојка помага во брзо патување на крвта до гениталиите. Со други зборови, придонесува за зајакнување на либидото.
Јадете школки
Неодамнешните истражувања покажуваат дека се богати со амино киселини кои предизвикуваат зголемување на нивото на половите хормони. Очигледно дека старите народни мудрости се точни.Мирис на неговата облека
Една студија на научници на Универзитетот Беркли во 2007 година, покажуваат дека жените се возбуд

loading...
Loading...