ПОТРЕСНО ПИСМО на младата пејачка која пред 3 дена почина од леукемија!

Loading...

Драгана Мијатовиќ, пејачка на бендот „Хајп!“, која почина откако ја изгуби битката против акутната леукемија, на социјалните мрежи објави потресно писмо додека се борела против болеста.Ви го пренесуваме во целост она што починатата „Гага Ли“, го напиша:
„Човекот се учи да биде бестрашен кога се бори за својот живот. До вчера бев иста како и сите други… Тоа се случува… А може секому. Еве, јас сум жив доказ… Човекот е моќно суштество и сешто може да поднесе, секакви болки – физички и психички.
Кога ќе дознаеш дека имаш, помислуваш прво на тоа што имаш направено, каде имаш згрешено, каде не, почнуваш да се преиспитуваш ЗА ПРВ ПАТ ВО ЖИВОТОТ – онака вистински. И одеднаш сѐ исчезнува. Нема мисли, Нема ништо. Само СЕГА…
Ги гледаш работите околу себе како првиот пат, иако и пред тоа си го живеел животот со полна пареа. Сега го гледаш како ТОА… Со доза страв дека повеќе нема да го видиш истото. Па го впиваш за да не го заборавиш. А после си викаш колку е тоа ирационално и како болеста е излечива и за момент се будиш иако немаш сила и волја… Но, сепак гледаш некој добар концерт, филм, слушаш музички албум, читаш некаква приказна, книга… Наоѓаш начин да се инспирираш… Сѐ додека не почнат анализите.
Пункција на ова, пункција на она… Тоа најмногу те зае*ува… Болката… Стравот од непознатото… Но, секој пат кога ќе поминеш низ нешто, сфаќаш дека си многу силен. Затоа си повторуваш на себеси секој ден: НЕ ПЛАШИ СЕ, СЀ ЌЕ БИДЕ ВО РЕД! Ти имаш што да дадеш… ДАЈ!!!“.Ви го пренесуваме во целост она што починатата „Гага Ли“, го напиша:
„Човекот се учи да биде бестрашен кога се бори за св

loading...
Loading...