Познат светски шампион загина во сообраќајна несреќа

Поранешниот светски првак и олимписки вицешампион на 800 метри, Јужноафриканецот Мбулени Муклаудзи, загина во сообраќајна несреќа. Муклаудзи загина во петокот, кога возејќи низ Јоханесбург загубил контрола над возилото.Претседателот на Јужна Африка, Џејкоб Зума, упати најдлабоко сочувство до семејството на загинатиот олимпиец.
Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) Томас Бах, исто така изрази сочувство кон неговото семејство и пријателите.Претседателот на Јужна Африка, Џејкоб Зума, упати најдлабоко сочувство до семејството на загинатиот олимпиец.
Претседателот на Меѓународнио

Пронајдете не на следниве мрежи: