Пред спиење ставете го ова под јазикот и наутро ќе бидете како нови

Станува збор за мешавина од мед и розова хималајска сол која пред спиење се става под јазикот. Оваа сол е навистина посебна, таа му помага на нашето тело да стане алкално и така поуспешно се бори против разни болести.Исто така, помага во регулацијата на серотонин, што е многу важно во борбата против депресија. Серотонинот е невротрансмитерска хемикалија која ги регулира мускулните контракции, ја регулира телесната температура, апетитот и болката, а управува и со нашето однесување, крвниот притисок и дишењето.
Кога балансот на серотонинот во телото е нарушен, доаѓа до депресија и останати нарушувања во однесувањето, на пример нарушување во спиењето.
Овој хормон го нарекуваат и хормон на спиењето. Тој управува со нашиот биолошки часовник, а засилено се лачи навечер и во текот на ноќта. Со доаѓањето на утрото, производството на мелатонин се намалува и ние се будиме.
Освен тоа, мелотонинот го штити нашето тело од слободни радикали и кардиоваскуларни болести, го забавува стареењето бидејќи ги подмладува клетките и ја намалува шансата од развој на болести врзани со староста. Инаку, како што старееме, нашето тело се` помалку го излачува и тоа е причината зошто децата спијат повеќе, а возрасните луѓе помалку.
Измешајте пет лажички мед со една лажичка сол и ставете го тоа во тегла. Секоја вечер пред спиење ставете малку од смесата под јазикот.Исто така, помага во регулацијата на серотонин, што е многу важно во борбата против депресија. Серотонинот е невротрансмитерска хемикалија која ги

Пронајдете не на следниве мрежи: