Премиерот на Ирак стравува дека џихадистите ќе ги нападнат подземните железници во Париз и САД

Loading...

За планирањето на нападите тој ги обвини борците на Исламската држава на подрачјето на Ирак. На прашањето дали постои опасност од тие напади, тој одговорил потврдно и додал дека сите информации им ги проследил на разузнавачките служби на САД.Премиерот на Ирак, Хајдер ал Абади, изјави дека разузнавачките служби на неговата земја откриле план за терористички напади на подземните железници во САД и Париз, пренесува „Њујорк дејли њуз“.
За планирањето на нападите, Абади ги обвини екстремистите на Исламската држава.
Америка во понеделникот ги започна воздушните напади на Сирија, кога беше погоден центарот на ИСИС. Џихадистите во средата му ја отсекоа главата на грабнатиот француски државјанин, со причина дека нападите не биле сопрени.Премиерот на Ирак, Хајдер ал Абади, изјави дека разузнавачките служби на неговата земја откриле план за терористички напади на подземните железници

loading...
Loading...