Претседателот на ФИФА поднесе оставка од функцијата

Претседателот на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА), Сеп Блатер, поднесе оставка од функцијата.- Во најкус рок ќе се одржи вонреден конгрес на кој ќе биде избран нов претседател на ФИФА, посочи Блатер.
Тој во петокот по петти пат беше избран за нов четиригодишен мандат.  
Минатата среда високи претставници на ФИФА беа уапсени во Цирих под обвинение за вмешаност во корупција.
Швајцарските власти истражуваат и на кој начин е доделена организацијата на светските првенства во Русија 2018 и во Катар 2022 година.- Во најкус рок ќе се одржи вонреден конгрес на кој ќе биде избран нов претседател на ФИФА, посочи Блатер.
Тој во петокот по петти пат беше

Пронајдете не на следниве мрежи: