Припадници на ИСИС обезглавија фудбалери на Ал Шабаб!

Милитантите на ИСИС погубија четворица сириски фудбалери откако екстремистичките религиски лидери оцениле дека поддржувањето на фудбалот е анти-исламско. Жртвите, кои играле за популарниот тим Ал Шабаб, биле обезглавени пред голем број на луѓе во Рака, меѓу кои имало и деца.Фудбалерите биле обвинети дека шпионирале за курдската ИПГ милиција.
Ужасни фотографии на кои се гледа како деца се вртат околу мртвите тела на фудбалерите, се објавени на Твитер профилот на терористичката организација.
ИСИС ги забрани спортовите пред две години, кога ја презеде контролата врз Рака.
Лани милитантите на ИСИС погубија 13 тинејџери затоа што следеле натпревар од азискиот куп меѓу Ирак и Јордан ­ пишува Дејли меил.
Биле фатени како гледаат фудбал во Мосул, кој беше под контрола на ИСИС.Фудбалерите биле обвинети дека шпионирале за курдската ИПГ милиција.
Ужасни фотографии на кои се гледа како деца се вртат околу мртвите тел

Пронајдете не на следниве мрежи: