Продолжува јужноамериканскиот терор врз Европјаните: Годин ги испрати Италијанците дома!

Уругвај ја совлада репрезентацијата на Италија со 1:0 во директниот дуел за пласман во осмина финалето од Светското првенство, благодарејќи му на Диего Годин кој постигна гол во 81. минута.Ова е прв пат „небесно сините“ да ги совладаат „аѕурите“ во меѓународните натпреварувања и да им вратат за минатогодишниот пораз во натпреварот за трето место во Купот на конфедерациите.
Последната меѓусебна средба помеѓу овие два тима беше на Купот на конфедерациите, каде што резултатот беше 2:2 во регуларниот дел, а крајниот исход беше победа за Италијаните бидејќи беа подобри при изведувањето на пенали.Ова е прв пат „небесно сините“ да ги совладаат „аѕурите“ во меѓународните натпреварувања и да им вратат за минатогодишниот

Пронајдете не на следниве мрежи: