Продолжуваат воздушните напади во Сирија

Loading...

Военото воздухопловство на САД досега изврши близу 200 воздушни напади врз џихадистите, а од понеделникот ги бомбардира и нивните позиции и бази на сириската територија.Воздушните напади се изведени со големи количини на воени средства од крстосувачки ракети од типот Томахавк, бомбардери Б1, ловци Ф16, Ф18 и Ф22 кои прв пат се користат во воени услови, како и бројни беспилотни летала.
Нападите се извршени со поддршка на Саудиска Арабија, Бахреин, Катар, Јордан и Обединетите Арапски Емирати, земји од Блискиот Исток кои влегоа во коалиција со Западот за уништување на Исламската држава.
„Нападите беа многу успешни и ќе продолжат. Ова е само почеток“, рекол портпаролот на Пентагон, вицеадмиралот Џон Кирби без да навлегува во детали.Воздушните напади се изведени со големи количини на воени средства од крстосувачки ракети од типот Томахавк, бомбардери Б1, ловци Ф16, Ф18 и Ф22 ко

loading...
Loading...