Рандом факти кои не сте ги знаеле

Loading...

Прочитајте некои факти кои веројатано не сте ги знаеле претходно, а и нема многу да ви користат во животот. 
– Нутелата во северна Европа се прави по различен рецепт од онаа во јужна.
– Мравките не умираат дури и кога паѓаат од авион.
– Во моментот кога тонеше, во ресторанот на бродот Коста Конкордија свиреше песната „My Heart Will Go On“ – од филмот Титаник.
– Првото движење под знамето на виножитото се случило на селската буна во Германија.
– Во Канада е забрането за време на летање да се напушти авионот.
– Најдолгиот збор во англисиот јазик е: “pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis”
– Земја со најмногу острови е Финска – неверојатни 179.584.
– Статистички гледано, секој од нас, за време на новогодишните и божиќните празници, се здебелува по околу 370 грама.
– 23 проценти од сите оштетувања на фотокопирите ширум светот се од луѓе кои пробувале да го фотокопираат својот задник.
– Кога човекот ќе се прејаде, неговиот слух се намалува. Таа состојба трае се додека не „му легне“ храната во стомакот.
– Луѓето со повисок коефициент на интелигенција, поради зголемената активност на мозокот, потешко заспиваат.
– Секој десетти европјанин е направен во кревет на Икеа.
Copyright 2013 Puls24 Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24.Прочитајте некои факти кои веројатано не сте ги знаеле претходно, а и нема многу да ви користат во животот. 

loading...