Рекорд: Речиси цела Германија го гледала финалето од Мундијалот!

Германија регистрирала телевизиски рекорд за време на финалната средба на финалниот натпревар против Аргентина. Германците победија со резултат 1:0, во продолженијата и заслужено ја земаа четвртата светска титула.34,65 милиони гледачи или 86,3 отсто од гледачите, синоќа го следеа триумфот на избраниците на селекторот Јоаким Лев на стадионот Маракана, во бразилскиот град Рио де Жанеиро. Никогаш во историјата досега толку многу луѓе истовремено не гледале едно телевизиско шоу во Германија.
Досегашниот рекорд беше поставен минатиот вторник, кога 32,54 милиони луѓе го следеа натпреварот Бразил-Германија, во кој Германците победија со 7:1 во полуфиналето на турнирот.
Секој од седумте натпревари на Бундестимот во турнирот, беше следен од страна на најмалку 25 милиони гледачи во земјата.34,65 милиони гледачи или 86,3 отсто од гледачите, синоќа го следеа триумфот на избраниците на селекторот Јоаким Лев на стадионот Маракана, во браз

Пронајдете не на следниве мрежи: