Рекордна температура во Шангај, 40,9 степени Целзиусови

Во Шангај, кинески град со најголем број жители, денеска е регистрирана рекордно висока температура од 40,9 степени Целзиусови.Болниците примија голем број луѓе со здравствени проблеми предизвикани од горештината, јавуваат државни медиуми.
– Ова е најтопол ден во Шангај од почетокот на регистрирање температури од 1872 година, соопшти градската Метеоролошка служба. Во градот е објавено „црвено предупредување“.
Властите ги повикаа граѓаните да останат во домовите и да избегнат долготраен престој на отворено.Болниците примија голем број луѓе со здравствени проблеми предизвикани од горештината, јавуваат државни медиуми.
– Ова е најтопол ден

Пронајдете не на следниве мрежи: