Роналдо, Буфон и Зидан прогласени за најдобри во светот за 2017 година

Португалецот Кристијано Роналдо е прогласен за најдобар играч на светот повторно и во 2017 година, откако вечерва ја доби наградата „ФИФА Бест“, која ја доделува Светската фудбалска федерација (ФИФА) заедно со навивачите и новинарите, во гласањето кое го спреоведе во изминативе неколку месеци. За најдобар голман е прогласен 39 годишната легенда на светскиот и италијанскиот фудбал, голманот на Јувентус Џанлуиџи Буфон.Роналдо покажа дека две години е без конкуренција откако ја одбрани наградата освоена и лани, а за годинешната очекувано ја доби поради освојувањето на европската титула со Реал Мадрид, како и шпанското првнство. Роналдо даде два гола во финалето за Реал Мадрид да напише историја и по 27 години да стане прв клуб што одбранил еден трофеј во Лигата на шампионите.

Со оваа награда, Роналдо се израмни по бројот на вакви остварувања со својот најголем конкурент Лионел Меси. За Роналдо ова е петта награда најдобар светски фудбалер, колку што има и Меси. Овој двоец веќе една деценија доминира во светскиот фудбал и ги освои сите награди од 2008 година наваму. ФИФА првично доделуваше своја награда, па се спои со „Франс Фудбал“ и ја доделуваа „златната топка“, а сега повторно организира доделување на награда под своја капа.
Роналдо вечерва во битката за наградата најдобар светски фудбалер за оваа година ја доби пред својот прв конкурент Меси и најскапиот светски фудбалер Нејмар, кој летово за 222 милиони евра премина од Барселона во Пари Сен Жермен.
Во другите категории, добитници на награди се:
Зинедин Зидан е најдобар тренер во 2017 година
Џанлуиџи Буфон е најдобар голман за 2017 година
Навивачите на Селтик ја добија наградата за најдобри навивачи за оваа година
Сарина Вигман, селекторката на Холандија е најдобар женски тренер за 2017
Франсис Коне е добитник на наградата за гер-плеј за 2017 година
Оливие Жиру за гол на годината – награда „Ференц Пушкаш“
Вике Мартенс од Холандија е најдобра фудбалерка за 2017 годинаРоналдо покажа дека две години е без конкуренција откако ја одбрани наградата освоена и лани, а за годинешната очекувано ја доби поради освојувањет

Пронајдете не на следниве мрежи: