Русите на готовс: Путин нареди ненадејна воена вежба

Во вежбата учествуваат повеќе од 65.000 војници, кои на располагање имаат околу 5.500 парчиња оружје и техника, повеќе од 180 авиони и околу 60 хеликоптери.Рускиот претседател и врховен командант на Вооружените сили, Владимир Путин, одлучи да се одржи ненадејна комплексна проверка на борбената подготвеност на целиот состав на Централниот воен округ, денеска соопшти министерот за одбрана Сергеј Шојгу.
„Во склад со неговиот налог, денес од 11 часот по московско време, војската на Централниот воен округ како и едниците и групите кои се стационирани на негова територија, ќе се префлрат во фаза на борбена готовност“, пренесоа руските агенции.
Рускиот министер за одбрана прецизираше дека проверката ќе биде спроведена од 21. до 28. јуни.
Шојгу додаде дека 98. воздушно-десантна дивизија ќе биде префрлена од Иванов во Чељабинск за време на проверката, на оддалеченост од 1.500 километри, каде што ќе биде изведен воздушниот десант на полигонот Чебаркул.Рускиот претседател и врховен командант на Вооружените сили, Владимир Путин, одлучи да се одржи ненадејна комплексна проверка на борбената подготве

Пронајдете не на следниве мрежи: