Шалке 04 ќе треба да избира помеѓу Путин и навивачите

Фановите на германскиот фудбалски состав Шалке, напишале отворено писмо до челниците на клубот, од кои што бараат да се дистанцираат од првиот човек на Русија, Владимир Путин.Управата на Бундеслигашот и фудбалерите имаат закажано дружење со рускиот претседател, кое навивачите им препорачуваат да го пропуштат.
Од тимот нагласуваат дека дружењето со Путин е можно, меѓутоа навивачите го ставаат во контекст на односот на Русија и на Украина.
„Размислете за Путин, имаме желба да се дистанцирате од него. Ја цениме слободата на говорот, меѓутоа однесувањето е деспотско. Владимир Путин треба да го почитува суверенитетот на Украина“, порачуваат навивачите од Гелзенкирхен.
Од 2007-та година главен спонзор на Шалке е Гаспром, од кој заработува по 15 милиони за натпреварувачка кампања. Ако Путин возврати на „гостопримството“ клубот ќе треба да им се заблагодари на фановите.
Извор: КурирУправата на Бундеслигашот и фудбалерите имаат закажано дружење со рускиот претседател, кое навивачите им препорачуваат да го пропуштат.
Од

Пронајдете не на следниве мрежи: