Саше Политико обвинува за немање слобода, а со навреди кон Дуња Мијатовиќ

Loading...

Новинарите блиски до СДСМ кои постојано ја напаѓаат актуелната влада за наводно загрозување на слободата на изразување, по којзнае кој пат повторно се демаскирани и го покажуваат своето вистинско лице искажувајќи низа навреди, пцости и вулгарности.Претставничката на ОБСЕ за медиуми, Дуња Мијатовиќ, деновиве беше во посета на Македонија и по увид во состојбите со медиумите изјави дека тие се во рамките на регионалните, и дека новинарите треба сами да се ги решаваат меѓусебните конфликти, а не да очекуваат некој од страна да дојде и да им даде решение на тацна.
Ваквата изјава на Мијатовиќ и нефаќањето на страна, очигледно не беше задоволувачка за новинарските послушници на СДСМ и ЗНМ на Насер Селмани, па експресно стигна одговорот до неа, пласиран од еден најекспонираните новинари на опозицијата Саше Ивановски – Политико.
Ивановски во својата колумна објавена на Мактел на начин кој е под секакви новинарски стандарди, а својствен само за него и неговата стандардна некултура, брутално ја навредува претставничката на ОБСЕ со низа пцости, навреди и вулгарности.
-Ој Дуњо, Дуњо, како ни го начука бре жено, очите ни испаднаа, од уши ни излезе пендрекот, мори Дуњо, која глупа кокошка испадна пиче ли ти мамино проклето, све ти јебем гуско една шугава цццц… А колку само очекувања имавме, колку се надевавме, вчера во текот на целиот ден сите тие малку опозициски медиуми излегоа со десетина стории за тоа како Дуња ќе го искарала Грујо, ќе му ги истегнела ушите, ќе го ставела во ред, ќе го испрашувала како оние гревовите шо се испрашуваат во Гвантанамо… И курац, го попивме светски! На прес пред сите новинари гледајќи ги во очи Дуња им рече – УМРЕТЕ СКОТОВИ, ИЧ ПИЧКА НЕ МЕ БОЛИ, КО ВЕ ЈЕБЕЕЕЕ!!!. Дуња на пресот буквално ни порача на сите нас новинарите кои сме во незавидна ситуација – ДЕЧКИ КО ВИ ЈЕБЕ МАТЕР, УМРЕТЕ СКОТОВИ, ИЧ ДУНДА НЕ МИ ЧУЕ ЗА ВАС! пишува Политико во колумната.

 
Политико во колумната го брани претседателот на ЗНМ Насер Селмани, бидејќи според него уште еднаш се покажала исправната мудра тактика која ја водел лидерот на ЗНМ во битката со талибанците.
-Зарем не гледате дека Дуња најладно не одјеба дека ситуацијата со медиумите била иста како на цел Балкан, дека таа немало да ги бие нашите битки и дека законите за медиуми биле ОК?!?! Кој ОК мори гуско путка ли ти мајчина да ти ебам се по список, пиче ли ти мамино кретенско, имбецилно, неандерталско, мамицата мрсна проклета да ти ја ебам, стоко една глупа, кокошко една искубана, овцо една нестрижена, краво една немузена, козо една рогата…, пишува Ивановски.
Саше Ивановски – Политико, заедно со Бранко Геровски, Борјан Јовановски, Ацо Кабранов, Јадранка Костова, Билјана Секуловска, Сашо Орданоски, спаѓа во првата постава на новинари на СДСМ. Македонската асоцијација на новинари (МАН) вчера го осуди ваквиот говор на омраза, што не беше случај со Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ).
Новинарот кој не бира зборови и средства да обвини дека владата ја загрозува слободата на изразување, претставничката на ОБСЕ ја пречека со вулгарности и навреди кои се срам за македонското новинарство. И додека Ивановски од една страна вели дека неговата слобода на изразување е загрозена, од друга жестоко ја навредува Дуња Мијатовиќ.Претставничката на ОБСЕ за медиуми, Дуња Мијатовиќ, деновиве беше во посета на Македонија и по увид во состојбите со медиумите изјави дека тие се в

loading...
Loading...