Се подобрува здравствената состојба на Шумахер!

Легендата Михаел Шумахер почнал да ги препознава членовите на своето семејство, тврди весникот „Ле Паризиен“.Поранешниот возач на Формула 1, Французинот Филип Штрајф, инаку близок со семејството Шумахер, кој и самиот во 1989-та година доживеал тешка несреќа, по која останал парализиран, изјавил дека седумкратниот светски шампион почнал да покажува знаци на опоравување.
-На Шумахер му е подобро. Иако се уште не почнал да зборува, тој комуницира со очите. Почна да ги препознава членовите на своето семејство, својата сопруга и децата, но се уште има големи проблеми со помнењето, изјавил Штрајф.
Тој воедно додал дека сите информации поврзани со здравствената состојба на Шумахер ги добил директно од неговата сопруга Корина, како и од професорот Сајан, кој е специјалист за повреди на рбетот.
Штрајф нагласил дека Шумахер можеби би можел еден ден да го врати помнењето, но во овој момент тоа е многу тешко.
Инаку, легендарниот германски Ф1 возач претрпе тешки повреди на скијање на француските Алпи на 29-ти декември минатата година. По шест месеци во кома, беше префрлен на рехабилитација, најнапред на клиника во Швајцарија, а потоа во септември во својот дом.Поранешниот возач на Формула 1, Французинот Филип Штрајф, инаку близок со семејството Шумахер, кој и самиот во 1989-та година доживеал тешка несреќ

Пронајдете не на следниве мрежи: