Се зголемува „ИМПЕРИЈАТА“ Динамо Загреб: Нивниот кадетски тим стана светски шампион!!!

Динамо Загреб веќе не е клуб за кого може да се рече дека „кралува“ на Балканот, нивните млади и талентирани фудбалери навестуваат голема успешна перспектива за овој клуб.Кадетскиот тим на екипата на Динамо Загреб за играчи до 15 годишна возраст стана светски шампион, откако во финалето го победи тимот на Милан со резултат 2-1.
„Најк Премиер Купот“ кој се одржа во Манчестер му припадна на тимот од Загреб.
Младите фудбалери беа дел од големиот турнир составен од 16 екипи, најпрво се играше во групна фаза, па потоа во елиминациона.
Пехарот за најдобрата екипа го додели фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Чичарито Ернандес, непосредно пред почетокот на пријателскиот натпревар меѓу екипите на Манчестер Јунајтед и Севиља.
Треба да се напомене дека словенечката екипа на Домжале, може да се пофали дека располага со одлична перспектива, кога се зборува за иднината на клубот. Кадетите на Домжале го освоија третото место на овој голем турнир, а за тоа место го совладаа англиски Арсенал.
Извор/Фото: Telegraf.rsКадетскиот тим на екипата на Динамо Загреб за играчи до 15 годишна возраст стана светски шампион, откако во финалето г

Пронајдете не на следниве мрежи: