Седум причини зошто е добро да пиете топла вода

Loading...

Топлата вода го стимулира метаболизмот и циркулацијата, ја чисти кожата на лицето и телото и се смета за сојузник на женската убавина… 1. Пиењето на една чаша топла вода секој ден ја прочистува кожата и особено им се препорачува на лицата кои имаат проблем со сува кожа или акни.
2. Топлата вода ги опушта мускулите, па нејзиното консумирање е одлично решение за сузбивање на менструалните грчеви.
3. Наутро пред појадокот и половина час по оброкот една чаша топла вода го поттикнува варењето и ги решава проблемите со надуеноста и акумулацијата на гасови.
4. Пиењето на топла вода помага и при инфекции на уринарниот тракт, и ја намалува горушицата.
5. Редоното пиење на топла вода ја зголемува циркулацијата, потењето и исфрлувањето на токсини од телото со што ќе ја олесните работата на црниот дроб и бубрезите.
6. Ако испиете една чаша топла вода еден час по оброкот ќе го забрзате метаболизмот и ќе го поттикнете согорувањето на калории.
7. Редовната консумација на топла вода помага при астма и икање, а ќе ви даде и дополнителна сила кога страдате од настинки и кашлица.1. Пиењето на една чаша топла вода секој ден ја прочистува кожата и особено им се препорачува на лицата кои имаат проблем со сува кожа или акни.

loading...