Сексапилна, паметна, а уште и министерка

Loading...

Лиса Хана (39), министерка за младина и култура на Јамајка, важи за една од најатрактивните политичарки.За титулата најатрактивна политичарка има и официјална потврда, во 1993 година била прогласена за мис на светот, а со своето „послободно“ однесување не им дава мир на конзервативците во оваа земја.
Лиса Хана  како тинејџерка се занимавала  со хуманитарна работа, а по победата на изборот за мис на светот, се испробала и во глума, во филмот „ How Stella Got Her Groove Back”, а потоа и на телевизија, во емисијата „ Our Voice”.
Министерката дипломирала на Универзитетот во Западна Индија на Јамајка, а потоа образованието го продолжила  во Малезија и Сингапур.

Пред 14 години станала пратеник во собранието на Јамајка,а апред седум години влегла во владата. Вистински скандал предизвикала кога неодамна на инстаграм објавила  фотографија во костим за капење. Конзервативните политичари не наоѓаат оправдување за таквото однесување на една министерка.За титулата најатрактивна политичарка има и официјална потврда, во 1993 година била прогласена за мис на светот, а со своето „послободно&ldqu

loading...
Loading...