Семејството Шумахер ја загуби битката на суд

Семејството на Михаел Шумахер деновиве е во вистински шок бидејќи најмалку што очекуваа е да биде одбиена нивната судската битка која ја водеше семејството Шумахер изминативе неколку години.Во прашање е тужбата врз едно германско списание кое кобната несреќа на возачот на формула 1 го искористило за пласирање на информации во врска со неговото семејство.
„Die aktuele“ во 2015 година на својата насловна страница објавиле фотографија од сопругата на Михаел со наслов „Новата љубов Корина Шумахер ја прави среќна“, меѓутоа понатаму во текстот било напишано дека нејзината нова љубов било момчето на нивната ќерка Џини Марија Шумахер.
Семејството се одлучи да го тужи списанието бидејќи сметало дека по насловната страница се подразбирало дека тие двајца се разведуваат и дека таа има нов партнер.
Корина на суд порабара 50 илјади евра, но судот во Хамбург во петокот ја одби тужбата со образложение дека насловната страница не ги наведува читателите да мислат на тоа дека тие двајца се разведуваат.Во прашање е тужбата врз едно германско списание кое кобната несреќа на возачот на формула 1 го искористило за пласирање на информации во врска со

Пронајдете не на следниве мрежи: