Силен земјотрес во Перу зад себе остави пустош и жртви

Земјотрес со интензитет од 6,3 степени по Рихтеровата скала го погоди денеска јужниот дел од Перу.Потресот оштети куќи и сообраќајници во тој дел од државата.
Билансот на жртви за сега е 4, меѓу кои и еден американски турист.
Епицентарот бил на 45 километри северозападно од градот Хилујак на длабочина од 32 километри.

Фото: РојтерсПотресот оштети куќи и сообраќајници во тој дел од државата.
Билансот на жртви за сега е 4, меѓу кои и еден американски турист.
Епи

Пронајдете не на следниве мрежи: