Сити го доби дербито со Челзи

Фудбалерите на Манчестер Сити го совладаа Челзи со 2:0, во дерби натпреварот одигран во рамките на 27.коло во Премиер лигата.‘Граѓаните’ до победата стигнаа со головите на Јаја Туре и Карлос Тевез, постигнати во последните 25 минути од натпреварот. Дербито можеше да има и поинаков тек, но Џо Харт во 52.минута успеа да му одбрани пенал на Френк Лампард.Њукасл полека излегува од опасната зона и најавува игри како во минатата сезона, откако на домашен терен со 4:2 го порази Саутемптон.27-та премиерлигашка рунда ќе биде комплетирана во понеделник кога во лондонското дерби ќе се сретнат Вест Хем и Тотенхем.
МакфаксФудбалерите на Манчестер Сити го совладаа Челзи со 2:0, во дерби натпреварот одигран во рамките на 27.коло во Премиер

Пронајдете не на следниве мрежи: