ШОК: Лисицки ја елиминираше Вилијамс

Големо изненадување на терените на Вимблдон денес откако германката Сабине Лисицки, инаку 23-ти носител на Вимблдон, ја елиминираше првата фаворитка, американката Серена Вилијамс со 2-1 во сетови.
Првиот сет го доби Лисицки со резултат 2-6, вториот сет убедливо го доби Серена Вилијамс со високи 6-1, додека пак третиот и воедно решавачки со голема борба во завршните 2-3 гема и интересна завршница, го доби Лисицки со резултат 4-6.
Само за илустрација колку е ова големо изненадување на Вимблдон говори и фактот што коефициентот за победа на германката се движеше околу 9, додека пак за победа на Серена Вилијамс околу 1,05.
Фото: Wimbledon.comГолемо изненадување на терените на Вимблдон денес откако германката Сабине Лисицки, инаку 23-ти носител на Вимблдон, ј

Пронајдете не на следниве мрежи: