СОК ОД ЃУМБИР: Напиток кој ги топи килограмите и истовремено го јакне имунитетот!

За дополнителна киселкаста нота, на ѓумбировиот сок можете да му додадете и малку лимон. Во неколку наврати истакнавме дека ѓумбирот лечи многу болести: ги ублажува симптомите кај артритис (за намалување на болката кај проблеми со мускулите и коските), го зајакнува имунитетот, помага при мачнини, хемороиди, грчеви, мигрена (главоболка), кашлица, го подобрува системот на варење, ждригање, опстипација, бавна циркулација (ја подобрува циркулацијата и спречува настанување на крвни згрутчувања), помага кај проблеми со срцето, менструални грчеви, помага и како облога при отоци, го намалува шеќерот, холестеролот, спречува раст на станиците на ракот, ги исфрла токсините од организмот…
СЕПАК НЕ Е СЕМОЌЕН: Еве кога би требало да ИЗБЕГНУВАТЕ ЃУМБИР- Прочитајте ТУКА
Многумина кои сакаат да симнат некој килограм исто така посегнуваат по ѓумбир бидејќи ги согорува маснотиите и го забрзува губењето на килограмите. Посебно е интересно што ѓумбирот создава чувство на ситост, па после консумирањто нема да посегнете по слатки или пак по солени грицки.
Како да го подготвите ефикасниот сок од ѓумбир прочитајте на следниот ЛИНКВо неколку наврати истакнавме дека ѓумбирот лечи многу болести: ги ублажува симптомите кај артритис (за намалување на болката кај проблеми со муску

Пронајдете не на следниве мрежи: