СП: Аргентина триумфално, Босна и Херцеговина со историска победа

Последното коло од ,,Ф’’ групата заврши. Мундијалот во Бразил доби нови патници во 1/8 финалето, а тоа се селекциите на Аргентина и Нигерија. ,,Гаучосите’’ убедливо ја поминаа групата со три понеди и прво место, додека Нигерија се најде на второто место и покрај тешките натпревари во групата.Нигерија – Аргентина 2:3 (1:2)
Репрезентациите на Аргентина и Нигерија одиграа дуел од последното коло во ,,Ф’’ групата на кој и двете селекции беа промовирани како 1/8 финалисти. Натпреварот беше доста интересен со премногу шанси и неколку погодоци во мрежите.
Аргентина очекувано поведе во мечот со голот на Лео Меси во 3-та минута од мечот, но водството кратко траеше. Само една минута подоцна Ахмед Муса ја пласираше топката во мрежата на Ромеро и донесе израмнување за Нигерија. Пред крајот на првиот дел Меси повторно погоди и тоа со неверојатен шут од слободен удар за ново водство на својата селекција.
Ахмед Муса на стартот од вториот дел повторно погоди феноменално за ново израмнување, но само три минути подоцна, во 50-та минута Рохо погоди за неверојатно водство од 2:3 на Аргентина.
 Повеќе на Спорт365Нигерија – Аргентина 2:3 (1:2)
Репрезентациите на Аргентина и Нигерија одиграа дуел од последното коло во ,,Ф’&r

Пронајдете не на следниве мрежи: