Шпанија доживеа уште еден дебакл на СП

Репрезентацијата на Чиле пред 70 илјади навивачи, со 2:0 славеше против Шпанија.Ова е меѓу најголемите фудбалски успеси за Чиле, додека фаворитот за насловот, во досегашните 2 натпревара постигна еден погодок, а прими седум. Јужноамериканците продолжуваат заедно со Холанција, а во меѓусебниот дуел ќе решаваат за пласманот.
Чилеанците во десеттиот обид беа поуспешни од Шпанците, кои што се први бранители кои што ќе одат дома по две рунди на Мундијал.
 
Бразил им кажа „Адиос мучачос“. Можеби ќе имаат повеќе среќа на наредниот Мундијал.
Во меѓувреме, Холандија вчера славеше со победа од 3:2 над Австралија. А Репрезентацијата на Хрватска го победи Камерун со 4:0.Ова е меѓу најголемите фудбалски успеси за Чиле, додека фаворитот за насловот, во досегашните 2 натпревара постигна еден погодок, а прими седум. Ју

Пронајдете не на следниве мрежи: