Српски „Блиц“: Нови протести на иницијативата „За заедничка Македонија“

Поддржувачите на иницијативата „За заедничка Македонија“ и вчера вечер се собраа во Скопје, уште еднаш повторувајќи да се отфрли Тиранската платформа и да се одрбани унитарниот статус на Македонија, пишува Блиц.рс.Учесниците на собирот се движеа по познатата маршута, од Владата до Собранието, пеејќи патриотски песни и веејќи со македонски знамиња, јавува Миа, пишува Блиц.
Поддржувачите на иницијативата се собраа пред Собранието додека во тек беше состанокот на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и тројца европратеници со политичките лидери во Македонија.
Учесниците изразија благодарност до претседателот Ѓорге Иванов кој одлучи да нема средба со Хан, пишува во текстот.

-Иванов не е човек со свиткана кичма нема да даде мандат на политичари кои не сакаат да се откажат од странска платформа, изјави еден од членовите на иницијативата Богдан Илиевски.
Тој додаде дека е време Хан да ги слушне аргументите поради кои македонскиот народ протестира повеќе од 20 дена.
Слични собири на граѓанската иницијатива беа организирани и во многу други градови ширум Македонија, завршува текстот на Блиц.Учесниците на собирот се движеа по познатата маршута, од Владата до Собранието, пеејќи патриотски песни и веејќи со македонски знамиња, јавува Миа,

Пронајдете не на следниве мрежи: