Што мислите, кој е најплатениот фудбалер на светот?

Loading...

Во конкуренција на големиот број на врвните фудбалерите од Реал, Барселона, Монако, Манчестер, Пари сен Жермен, Арсенал, само еден играч заземал прво место.Во светот постојат барем десет врвни фудбалери кои заработуваат многу повеќе од останатите. Но, само еден од нив е најплатен.
Фудбалерот на Пари Сен Жермен, Златан Ибрахимовиќ е најплатениот играч на светот, денес објавил британскиот магазин „ World soccer“.
Шведскиот репрезентативец во францускиот клуб годишно заработува околу 14, 67 милиони евра, што е за 0, 27 повеќе од најдобриот играч на светот во 2013 година и фудбалерот на мадридскиот Реал Кристијано Роналдо.
Инаку, Ибра неодамна му пратил честитка на Роналдо за роденден со интересна порака.
На трето место е играчот на Монако Радамел Фалкао со 14, 11, а со два милиони помалку е Бразилецот од Пари Сен Жермен, Тијаго Силва.
Четвртиот освојувач на „Златната топка“ е фудбалерот на Барселона Лео Меси со 10, 7 милиони.
 Во светот постојат барем десет врвни фудбалери кои заработуваат многу повеќе од останатите. Но, само еден од нив е најплатен.
Фудбалерот на

loading...
Loading...