Стоилов во ТОП 10 спортисти на Балканот

Македонскиот ракометар Стојанче Стоилов се најде меѓу десетте најдобри спортисти во изборот на националните новински агенции во регионот во кој учествуваше и МИА.Победник е бугарскиот тенисер и трет АТП играч Григор Димитров кој доби 62 поени. На второто место се најде романската тенисерка Симона Халеп со 60, додека трет е турскиот спринтер Рамил Гулиев со 49 бода.
Топ 10 спортисти во 45. избор спроведен од Бугарската новинска агенција (БТА) за 2017 година:
1. Григор Димитров (Бугарија) – 62 поени2. Симона Халеп (Романија) – 603. Рамил Гулиев (Турција) а- 494. Катарина Стефаниди (Грција) – 485. Сандра Перковиќ (Хрватска) – 466. Лука Модриќ (Хрватска) – 317. Елефтеирос Петроуниас (Грција) – 218. Богдан Богдановиќ (Србија) – 199. Тијана Бошковиќ (Србија) – 1710. Стојанче Стоилов (Македонија) – 16.
Вкупно 30 спортисти од 10 земји добија поени во анкетата.Победник е бугарскиот тенисер и трет АТП играч Григор Димитров кој доби 62 поени. На второто место се најде романската тенисерка Симона Халеп со 60

Пронајдете не на следниве мрежи: