Суарез на пријателски натпревар претрпел тешки повреди на мозокот

Играчот на Атлетико Мадрид, Марио Суарез на пријателски натпревар против Волсбург претрпел повреда на мозокот, потврдил шпанскиот клуб.Суарез се повредил во 21 минута по дуелот со соиграчот Кристијано Ансалди и напаѓачот на Восбург Ивица Олиќ.
Суарез  паднал на терен, а во исто време лекарската екипа истрчала да ја провери состојбата на играчот. Играчот бил изнесен надвор од теренот, а набрзо и хитно пренесен со хеликоптер во болница.
Играчот подоцна се освестил, меѓутоа од клубот потврдиле дека имал тешка повреда на мозокот.
„Марио Суарез претрпе повреда на мозокот. Се освести, но ќе биде подложен на дополнителни тестирања“.Суарез се повредил во 21 минута по дуелот со соиграчот Кристијано Ансалди и напаѓачот на Восбург Ивица Олиќ.
Суарез  паднал на терен,

Пронајдете не на следниве мрежи: