Светот се прости со уште една фудбалска легенда!

После смртта на Јохан Кројф, светот на фудбалот синоќа изгуби уште едно големо фудбалско име.На 84 годишна возраст, почина Чезаре Малдини, татко на уште една италијанска легенда и поранешен капитен на Милан, Паоло Малдини.
Чезаре во својата кариера има освоено четири „Скудета„ еден куп на Европа, еден Суперкуп и Купот на победници на куповите како тренер и играч.
Како играч, од 1954 до 1966 има одиграно над 400 натпревари во дресот на Милан, освојувајќи со него четири шампионски титули во италијанското првенство и една во тогашниот Куп на европски шампиони во 1963 година.
Како репрезентативец, забележа 25 настапи за италијанската репрезентација и партиципираше на Светското првенство во Чиле во 1962 година.

Пронајдете не на следниве мрежи: