Светски медиуми: Илјадници протестираат во Македонија за зачувување на унитарната држава!

Во повеќе македонски градови за денеска се најавени протести во организација на Граѓанската Иницијатива „За заедничка Македонија“, а протести, како што пренесуваат македонските медиуми, ќе бидат одржани во Скопје, Приле, Штип и Кичево.Организаторите велат дека протестите се одржуваат со цел зачувување на единствената држава.
На вчерашниот протест во Скопје најавено е дека граѓаните ќе се собираат секој ден со намера да оневозможат промена на Уставот, а се смета дека овие протести може да ја втурнат Македонија во нова политика криза.
Инаку, мандат за состав на новата влада прв доби лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, но преговорите на таа партија со традиционалниот партнер ДУИ пропаднаа, затоа што поранешниот премиер одби да прифати делови од албанската платформа која, меѓу другото, предвидува промена на Уставот и албанскиот јазик да биде рамноправен со македонскиот.

Неколку илјади луѓе протестираа во Скопје против договор со кој ќе се обезбеди поширока употреба на албанскиот јазик во етнички поделена држава. Минатиот четврток, лидерот на Социјалдемократската партија, Зоран Заев, изјави дека очекува да биде во можност да формира влада во март, откако тој ја обезбеди поддршката од партиите на етничките Албанци во парламентот од 120 места.
Овие партии веќе дадоа подршка за која било потенцијална коалиција со услов за донесување на закон поддршка поширока употреба на нивниот јазик во Македонија. Но, во понеделникот, движење кое се вика “За Заедничката Македонија” ги повика социјалните медиуми за луѓето да излезат на улица и да протестираат договорот Заев го направил со албанските партии.
Демонстрантите маршираа од зградата на Владата на државниот Парламент во Скопје извикувајќи “Ова нема да помине” и пееше македонски народни песни. “Со еден симболичен гест сакаме да покажеме како можете да ја сакам Македонија”, рече Богдан Илиевски, член на движењето.

„Македонија има три Илиндена -1903, 1944 и 1991 година. Дојде време да го објавиме и четвртиот Илинден. Во сите три претходни, Македонците јасно и недвосмислено искажаа почит спрема сите кои живеат под ова небо. Дојде време и за нас да покажат почитување. Ние, современиците на овој момент, должни сме да ги споиме сите вредности од минатото и да се насочиме кон иднината. Ниту еден патриот не е против националните права, култура и традиционалните вредности на своите сограѓани“, се наведува во прогласот.

 
Во Македонија десетици илјади луѓе демонстрираа против учеството на албанското малцинство во владата. Тие стравуваат дека тие би можеле да го воведат албанскиот јазик како втор официјален јазик. Претседателот Иванов токму затоа се противи да им го додела мандатот на Социјалдемократите за формирање на Влада. ЕУ го повикува да се предомисли.

Во македонскиот главен град Скопје синоќа имаше илјадници луѓе кои протестираа против албанскиот јазик да се користи како втор службен јазик.
По парламентарните избори во декември, п опозициските социјалдемократи сакаат да им помогне на албанското малцинство да формираат нова влада. Социјалистичкиот лидер Заев се согласи со барањето, им даде на оваа група на население повеќе права. Поранешниот премиер Груевски предупреди за политички промени во земјата.Организаторите велат дека протестите се одржуваат со цел зачувување на единствената држава.
На вчерашниот протест во Скопје најавено е дека

Пронајдете не на следниве мрежи: