Светското првенство во фудбал низ бројки

На сите фудбалски статистичари ќе им се допадне ова. Податоци за тоа колку голови паднаа до сега, колку пати се пишувало на Твитер и слични рекорди.300 милиони твитови до сега поврзани со случувањата ан Светското првенство во Бразил.
136 дадени голови на натпреварите, нов рекорд на светските првенства.
24 голови од играчи кои влегле како замена за време на натпревар. Исто така нов светски рекорд.
17 милиони „ретвитови“ на славниот статус на Твитер на италијанскиот фудбалер Марио Балотели, каде вели дека очекува бакнеж од Кралицата на Англија ако Италија ја победи Костарика.
По 7 картони за репрезентациите на Брегот на Слоновата Коска и Уругвај. За БСК сите жолти, а за Уругвај еден црвен и 6 жолти. Тоа го прави Уругвајскиот тим најсанкционираниот на ова првенство, и во тоа не се смета гризнувањето на Суарез на Кјелини.

Околу 380 000 твитови во минута за голот за кој најмногу се зборуваше – автоголот на Марсело во корист на Хрватска.
55,5 минути во просек време кога топката била во игра на натпреварите. Просекот од пред 4 години изнесуваше 69,5.
2071 подавања изведени од репрезентацијата на Италија, позната по многуте подавања на топката.
6 милиони твитови со хаштаг #USA, најупотребуваниот на ова првенство. Зад него е оној на бразил со некои 2 милиони твитови помалку.
15 минути во просек помеѓу секој гол на Холанѓанецот Лерој Фер, што го прави најефикасен играч на ова првенство.
61 фаул над Грција, најфаулираната репрезентација на ова Светско првенство.
38 километри истрчани од американскиот репрезентативец Мајкл Бредли, фудбалерот кој најмногу трчаше до сега ан ова светско првенство.
300 милиони твитови до сега поврзани со случувањата ан Светското првенство во Бразил.
136 дадени голови н

Пронајдете не на следниве мрежи: