Свонси го освои Лига купот

Фудбалерите на Свонси по прв пат во својата историја го освоија англискиот Лига куп.‘Лебедите’ во финалето кое се одигра на Вембили во Лондон, со 5:0 го декласираа четвртолигашот Бредфорд.Свонси прашањето на победникот го решија уште во првото полувреме кога два гола постигна Даер, а еден Мичу. Во вториот дел Бредфорд остана со играч помалку, по што Свонси постигна уште два гола, стрелец беше Де Гузман.Титулата во Лига купот на Свонси му обезбеди настап во квалификациите во Лига Европа во следната сезона. 
МакфаксФудбалерите на Свонси по прв пат во својата историја го освоија англискиот Лига куп.‘Лебедите’

Пронајдете не на следниве мрежи: