Таа е опасна и паметна: Нападите врз ИСИЛ ги предводеше оваа жена!

Loading...

Мерием Ал Мансури им се придружи на воздушните сили на ОАЕ во 2007 година, веднаш штом на академијата Калифа бин Зајед Ер Колеџ, започнале да примаат и жени.Мерием Ал Мансури (35), е првата жена во Обединетите Арапски Емирати која станала воен пилот. Таа неодамна ги предводеше нападите на сојузниците врз ИСИЛ во Сирија. Заповедничката на ескадрилата за ловци Ф-16, ги координирала нападите заедно со Бахреин, Јордан, Саудиска Арабија и Катар.
– Сите мора да бидат исклучително способни борци, изјавила таа.
Ал Мансури се родила во Абу Даби и е една од осумте деца во семејството. Дипломирала и англиска книжевност.Мерием Ал Мансури (35), е првата жена во Обединетите Арапски Емирати која станала воен пилот. Таа неодамна ги предводеше нападите на сојузниците вр

loading...
Loading...