Ознака: во македонското Собрание

Избор на уредникот Колумни

Македонија во ЕУ во 2021год. е долго очекуван проект и на него се работи безпрекорно, по секоја цена

Македонија во ЕУ во 2021год. е долго очекуван проект и на него се работи безпрекорно, по секоја цена. За успешно да се реализира овој проект како и загарантира модернизацијата и […]

Вести

На денешната собраниска седница, ќе се гласа за составот на собраниските комисии

Собранието денеска треба да ја одржи седницата на чиј дневен ред ќе биде изборот на составот на работните тела на Парламентот. Седницата во петокот ја најави претседателот на Собранието Талат […]

Вести

Најавено конституирање на собраниските комисии, партискиот договорот е постигнат

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата се очекува денеска да одржат седница на која треба да се гласа за составот на парламентарните комисии. Претседателот на Комисијата […]

Македонија

Имињата на министрите од реконструираната Влада денес во Собрание

Премиерот Зоран Заев денеска ќе ги достави до Собранието имињата на министрите кои ќе бидат дел од новата реконструирана Влада, по што предлогот треба да биде усвоен на собраниска седница […]

Црна хроника

Почина Благородна Дулиќ, поранешна пратеничка во македонското Собрание

Почина Благородна Дулиќ, дознава КУРИР. Таа беше пратеничка во македонското Собрание, од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Родена е на 18.4.1941 година во Кочани и беше дипломиран правник. Била член на Републичкиот судски […]