Ознака: грчка Влада

Балкан

Што го плаши Ципрас додека упатува критики до Владата за пасивност и улога на статист во регионот?

Во моментот кога ЕУ е соочена со последиците од трагичната одлука да не даде зелено светло за интегративен процес на Северна Македонија, Грција се чини дека е целосно отсутна од […]

Балкан Вести

Владата на Ципрас со 151 глас ја доби довербата на Парламентот

Како што и се очекуваше грчкиот Парламент со 151 глас ѝ изгласа доверба на Владата на премиерот Алексис Ципрас. Со ова, по добиената доверба од Парламентот, вниманието на грчката Влада сега […]

Балкан Вести

Владата се наоѓа во распаѓање заради Договорот од Преспа, коментар на “Нова демократија“

Oд опозициската “Нова демократија“ за вчерашната владина седница, која се одржа зад затворени врати, коментираат дека нејзините членови не можат да скријат дека Владата се наоѓа во распаѓање. – Не […]