Ознака: држави

Uncategorized

Карта на Европска Унија

Воочивме дека во нашиот интернет простор недостасува карта на Европа. Па еве ви подготвивме неколку варијанти кои за се нешто може да ви затребаат.  Поголема верзија можете да погледнете ТУКА […]

Дестинации

Kако изгледаат утринските кафиња во различни држави?

Секое утро, милиони луѓе ширум светот го започнуваат својот ден со шолја кафе. Но, скоро секоја држава и култура има свој уникатен начин на подготовка. Направивме мало истражување и одбравме […]

Вести

Ова е најуспешната земја во светот: САД, Германија, Јапонија се зад неа

Економист пишува дека ниту една друга земја од групата на богати, освен Австралија, не успеала да има раст толку долго. Економист наведува дека согласно тоа, Австралија економски е најуспешна земја […]

Свет

Карта на Европа

Воочивме дека во нашиот интернет простор недостасува карта на Европа. Па еве ви подготвивме неколку варијанти кои за се нешто може да ви затребаат. 

Занимливости

Мапата на светот што ја знаете е погрешна. Еве како планетата навистина изгледа!

Ако сте немале географска карта на ѕидот од спалната соба, веројатно сте имале барем на работната маса.И веројатно секогаш ве збунувало тоа што делови од копното на врвот од картата […]

Љубов и секс

Државите кои рушат рекорди во СЕКС!

Апликацијата за следење на плодноста „Глоу“ направи листа на земји во кои населението има најмногу секс.Резултатите изненадија многумина. Топ 3 земји: 1.Канада – 45,4 отсто сексуални односи над просекот во […]

Вести

Вељаноски: Соработката на државите од ЈИЕ е клучна за напредокот

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски денеска се обрати на Третата пленарна сесија на Парламентарното собрание на Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) што се одржува во […]