Ознака: казни

Вести

Огромни казни за непочитување на полициски час: За граѓанин може и затвор, за фирма казна до 30 милиони денари

Со Одлука на 25 седница на Владата на Република Македонија, одржана на 21 март, на подрачјето на целата држава се воведува забрана за движење на населението во временски период од […]

Вести

Германија: Казни и до 100.000 евра за користење пластични кеси

Германската влада усвои предлог-закон за забрана на пластичните кеси во малопродажба, со исклучок на помали кеси за пакување овошје и зеленчук. Во случај на непочитување на законот предвидени се казни […]

Живот

Викендов во Скопје полицијата казни 228 возачи, во 19 сообраќајки-12 повредени

Во текот на изминатите денови (28, 29 и 30.06.2019 година) на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје преземени се мерки и активности, и констатирано е дека 228 возачи управувале […]

Македонија

Возете внимателно, полицијата демне

Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје на 18.06.2019 спроведе акциска контрола за откривање на возачи кои ја пречекориле брзината на движење со моторно возило […]

Балкан

Ако ве казнат во Грција немојте тоа да биде во викенд, еве зошто!

Сезоната на годишни одмори е почната и повеќето наши сограѓани заминуваат во Грција. И нормално е некогаш да се направи некој сообраќаен прекршок и да добиете казна. Но, за овој […]

Живот

Во Скопје казнети 77 возачи, не се поштедени ни возачите на мотоцикли

Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје вчера спроведе акциска контрола за откривање на возачи кои ја пречекориле брзината на движење со моторно возило на […]

Занимливости

Подготвени за одмор: Ова се најчестите пет прекршоци за кои се казнува

одишните одмори веќе почнаа, а со тоа и заминувањето на море. Грција, Црна Гора, Хрватска, Бугарија… се дестинациите каде што најчесто се оди и кои се најпопуларни кај туристите од […]

Вести

Над 1.000 родители ќе се најдат на суд: Одбиваат да ги вакцинираат децата

Државниот здравствен и санитарен инспекторат (ДСЗИ) информира дека од почетокот на епидемијата на морбили до сега 1.100 родители потпишале изјави дека нема да дозволат нивните деца да примат вакцина. Овие […]

Балкан

За шетање без маица во Будва казна од 500 евра, за шетање по костим за капење 600 евра

Општина Будва планира да воведе ред во секојдневното функционирање на градот. Така, по терк на соседна Хрватска, планира да воведе казни за шетање без маица низ градот во износ од […]

Занимливости

Први мај помина, но доаѓа летото- за водење љубовна авантура на излет казна и до две просечни македонски плати

Иако првомајските празници завршија, сепак летото е пред нас, па оваа поука ќе им послужи на сите љубители на љубовни авантури на отворено. Па така според член 4 од Законот […]

Црна хроника

Казни за брзо возење, непрописно паркирање, нерегистрирани возила

Седум лица се полесно повредени во четири од вкупно осум сообраќајки евидентирани во изминатото деноноќие на подрачјето на СВР Скопје. Санционирани се 18 возачи кои се движеле со поголема брзина […]