Ознака: ковид 19

Вести

Анкета: 67% од светската популација се плаши од КОРОНА ВИРУСОТ

Со глобално истражување за Ковид 19 излезе Брима Галуп според која 67 проценти од светската популација стравува од новиот вирус, дел од граѓаните стојат зад своите влади, дел ги критикуваат […]

Вести

Можно е да добиеме вакцина против Ковид-19 пред есен

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека ЕУ секојдневно работи на сите полиња заради запирање на пандемијата на Ковид-19, вклучително и поддршка за истражување и производство […]

Вести

Стабилна состојбата на сите пациенти: Првозаразената заминува дома, се чекаат резултати за 3 лица

Здравствената состојба на пациентите позитивни на КОВИД-19 кои се лекуваат на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби е стабилна. Во стабилна состојба е и првата пациентка од Дебар која […]

Вести

Во Шпанија над 2.000 заразени и 100 починати од Ковид-19 за еден ден!

Бројот на заразени со новиот коронавирус во Шпанија за еден ден се зголеми за 2.000 лица, а во последните 24 часа починаа околу 100 луѓе, соопшти шпанското Министерство за здравство. […]

Вести

Сопругата на премиерот на Шпанија е позитивна на тестот за КОРОНА

Сопругата на премиерот на Шпанија е позитивна на тестот за КОРОНА. Бегона Гомез е позитивна на смртоносниот Ковид-19, потврди шпанската влада. Оваа вест доаѓа откако Шпанија влезе во целосен КАРАНТИН […]

Балкан

Во Црна Гора под надзор 184 лица поради коронавирус

Во Црна Гора во моментов 184 лица се под здравствено-санитарен надзор поради актуелниот коронавирус, изјави денеска епидемиологот Божидарка Ракочевиќ од црногорскиот Институт за јавно здравје. Таа истакна дека Црна Гора […]

Вести

Починати 2.619 лица, заразени над 79.000 од коронавирусот

Од новиот коронавирус, според последните податоци, досега починаа 2.619 лица, а заразени се повеќе од 79.000. Надвор од границите на Кина потврдени се 27 смртни случаи, од кои најмногу – […]