Ознака: лосос

Кулинарство

Салата од лосос и авокадо за деновите кога не ви се готви

Во деновите кога навистина немате време да готвите, не прибегнувајте кон нездрав избор. Свртете се кон здрава, многу фина и, пред сè, брзо подготвена салата. За само неколку минути, подгответе […]

Нега и убавина

Овие 5 намирници се најдобри „убијци“ на целулитот – доволни се само 3-4 порции неделно

Целутитот претставува промени на сврзното и поткожното масно ткиво кои го даваат добро познатиот „изглед на кора од портокал“. Целулитот нема никаква врска со нашата тежина – тој може да […]

Живот

Ова се 10-те најздрави продукти, треба секој ден да јадете барем еден од нив

Некои прехрамбени продукти се вистински фабрики на витамини, доколку ги вклучите во вашата исхрана помали се шансите да имате зголемен холестерол, висок крвен притисок, слаби коски или лош вид. Експертите […]

Сцена

Кавијар, чаден лосос и вегетаријанска кујна: Еве што ќе јадат холивудските ѕвезди на доделувањето на Оскарите

Главниот готвар на приемот по овогодишните доделувања на престижните Оскари во Лос Анџелес, Волфганг Пак изјавил дека ќе сервира јадења кои ќе бидат 70 отсто вегетаријански, но на менито ќе […]

Занимливости

Видови риби што се најздрави за консумирање

Поради изобилството на омега-3 масни киселини и многуте хранливи материи, морската храна е одличен извор на здрави протеини, но не сите риби се подеднакво здрави. Придобивките од јадењето морски плодови […]