Ознака: работа

Вести

Дали ќе почнат со работа градинките во Македонија?

Здравствените власти и надлежните тела работат на план за враќање на децата во градинките, истакна на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Како што рече министерот, враќањето на […]

Живот

Ова се најлошите совети за оние кои бараат работа и за тие кои веќе се вработени

Оние кои бараат работа, како и вработените, имаат доста тежок пат пред нив. Не е лесно да се најде работа, но уште потешко е откако ќе се вработите. Тогаш влегувате […]

Сцена

Бабата и дедото не го оставаат зетот да си ужива: Вељко Ражнатовиќ се фати за лопата

Младиот боксер Вељко Ражнатовиќ сподели фотографија на Инсатграм како ги поминува деновите во изолација поради пандемијата. Вељко се почесто објавува фотографии за своите следбеници и обожаватели додека е во изолација […]

Живот

5 начини како вистински да ја искористите паузата од работа за одмор

Си купувате јадење и се враќате во канцеларија да го изедете пред компјутер? Или скролате по Инстаграм додека јадете? Не сте единствени, но ова не е вистинско користење на паузата […]

Нега и убавина

Малкумина знаат – еве што ќе се случи со вашиот џигер доколку ова го доручкувате секој втор ден

Бидејќи џигерот ги филтрира сите нечистотии од организмот важно е да внимавате на неговата работа, а доколку оваа каша ја јадете два до три пати неделно вашиот џигер ќе функцинира […]

Живот

Зошто работиме 8, а не 6 часа дневно и кој го измислил тоа?

Дали знаевте дека 8-те работни часа некогаш биле вистински спас за работниците? Во XVIII век, социјалното движење на работничката класа одлучило да му се спротивстави на владеачкиот систем. Всушност, барањето […]

Живот

Поучна приказна во која ќе се пронајде секој вреден работник: Како мравката добила отказ?

Еднаш одамна, си била една среќна и вредна Мравка, која секој ден прва пристигнувала на работа. Била вредна. Весела. Била среќна додека работела. Пеела весели песни, а резултатите од нејзината […]