Ознака: Ресен

Вести

Две лица тешко повредени во сообраќајката на патот Ресен- Охрид

Двајца возачи се тешко повредени во сообраќајната несреќа која вчера околу 20 часот се случи на магистралниот пат Ресен-Охрид, кај селото Крушје.Од полицијата информираат дека во несреќата учествувале „Лада“ во […]

Вести

Со куршум во глава пронајден на паркинг во Ресен

Вчера околу 07,00 часот на патниот правец Ресен-Битола, на паркинг во близина на техничкиот преглед на излез од градот, во сопственото возило „Поло“ починат бил пронајден М.П.(34) од Ресен со […]

Локална самоуправа

Фондацијата Македонско наследство „Тодор Александров“ Ресен на ООУ „Ѓорче Петров“- Скопје, му донираше 250 пакети со училиштен прибор.

Училишниот прибор ќе биде поделен на учениците од социјално ранливите категории. Исто така сакаме да истакнеме дека Фондацијата преку извршниот директор Доц.Др. Никола Митровиќ Бабе и училиштето преку директорот Зоран […]

Вести

Земјотреси ргистрирани во Охрид и Ресен

Земјотрес со јачина од 2.9 степени по Рихтерова скала почувствуван е синоќа во 22.34 часот во охридско-преспанскиот регион.Епицентарот со длабочина од 2 километри е на 3 километри од Ресен, односно […]

Локална самоуправа

Пред ресенчани се преставија дел од поетите од Струшките Вечери на Поезијата

Како дел од Манифестацијата Струшки вечери на поезијата 2017 која се оддржува по 56 пат оваа година , во Ресен, синоќа се реализира пропратната манифестација “Поезијата на Пат”.Градоначалникот Стрезивски присуствуваше […]