Тајсон Фјури го симна Кличко од тронот!

Британецот Тајсон Фјури синоќа успеа да го совлада Владимир Кличко во Дизелдорф. Фјури со едногласна одлука на судиите успеа да го совлада сега веќе поранешниот светски првак во верзиите на WBA, WBO и IBF.Кличко не успеа по 19-ти пат во кариерарата да ја одбрани титулата и да се доближи до рекордот на легендата Џо Луис, кој има 25 одбрани на шампионските појаси.
Мечот кој влезе во историјата на боксот, нема да се памети по атрактивна борба.
Двајцата ривали во поголемиот дел беа израмнети, а победникот го решаваа нијанси.
На крајот, судиите со едногласна одлука победата му ја доделија боксерот од Велика Британија. Кличко не успеа по 19-ти пат во кариерарата да ја одбрани титулата и да се доближи до рекордот на легендата Џо Луис, кој има 25 одбрани на шампионс

Пронајдете не на следниве мрежи: