Телото на убиениот амбасадор денеска ќе биде транспортирано во Москва

Телото на вчера убиениот амбасадор на Русија, Андреј Карлов денеска ќе биде транспортирано во Русија.На аеродромот е планирана церемонија со ограничен број на учесници, претставници на дипломатскиот кор и на турски претставници.
Амбасадата на Русија соопшти дека ќе предложи Карлов да биде одликуван со државна награда.
– Нападот го сметаме за провокација со цел да се поткопа процесот на нормализација на билатералните односи, како и во голем степен да не се дозволи ефективна борба против тероризмот во Сирија, истакна портпаролката на Амбасадата, Ирина Касимова.
Синоќа во Руската амбасадата сочувство изразија турскиот заменик-премиер Ертугрул Тјурке, и замениците-министри за надворешни работи Ахмет Јилдаз и Јумит Јардам, поранешен амбасадор на Турција во Москва.На аеродромот е планирана церемонија со ограничен број на учесници, претставници на дипломатскиот кор и на турски претставници.
Амбасадата

Пронајдете не на следниве мрежи: