Тешка сообраќајна несреќа – загина тренер на женски кошаркарски клуб

Голема трагедија ја потресе унгарската и европската јавност. Автобусот со кој патувала целата екипа на женскиот кошаркарски клуб Ѓер доживеал сообраќајна несреќа, по што две лица загинале, а има и повредени членови на тимот.Голема трагедија ја потресе унгарската и европската јавност. Автобусот со кој патувала целата екипа на женскиот кошаркарски клуб Ѓер доживеал сообраќајна несреќа, по што две лица загинале, а има и повредени членови на тимот.
Како што пренесува српски РТС, возачот на автобусот се обидел да избегне автомобил кој возел во спротивен правец, по што следувала стравичната несреќа во која починале тренерот Акош Фузи и тим менаџерот Петер Таподи. Тренерот починал на лице место, додека менаџерот им подлегнал на повредите во болница.

Во сообраќајката се повредени и две српски кошаркарки, а на  Србинката Наташа Ковачевиќ поради здобиените повреди и е ампутиран дел од ногата.
Екипата патувала во Шопрон каде требало да одигра пријателски натпревар.
Извор: MKDnewsГолема трагедија ја потресе унгарската и европската јавност. Автобусот со кој патувала целата екипа на женскиот кошарк

Пронајдете не на следниве мрежи: